تبلیغات
دنیای این روزای من - چند نکته ی مفید در مورد مربا
دوشنبه 31 خرداد 1389

چند نکته ی مفید در مورد مربا

   نوشته شده توسط: مینا    نوع مطلب :نکات ریز خانه داری ،

میوه هایی که برای تهیه مربا انتخاب می شوند باید از بهترین نوع و بدون لکه و کرم زدگی و کاملا" سالم باشند .
شربت مربا باید کاملا" قوام یابد ( قوام آمدن شربت بدین معنی است که هنگامی که مربا آماده شد ، مقداری از شربت را در قاشق می ریزیم ، سرد که شد باید به حالت کشی از قاشق ریخته شود ) . توجه کنید که بیش از حد سفت نشود .
اگر شربت مربا به اندازه ی کافی غلیظ نشده باشد و یا اینکه شکر مربا کافی نبوده باشد ، بعد از مدتی مربا کپک می زند . برای برطرف کردن این حالت توصیه می شود مقداری شکر به مربا اضافه نموده و آن را چند جوش دهید .
به شربت مربایی که از میوه های شیرین تهیه می شود باید بعد از قوام آمدن کمی ترشی اضافه کرد و این ترشی باید در اواخر طبخ به مربا اضافه گردد تا رنگ آن تیره نشود .
اگر مربا پس از مدتی شکرک زد ، علت آن جوشیدن بیش از اندازه و کمی ترشی مرباست . در این صورت داخل آن کمی آب جوش می ریزیم و مربا را دو – سه جوش می دهیم و بعد کمی آبلیمو به آن اضافه می کنیم .
بطور کلی باید توجه کنیم که مرباها را بعد از طبخ بلافاصله در شیشه نریزیم ، بهتر است که مربا یک شب در ظرفی که طبخ شده است بماند . در صورتی که شربت مربا بعد از این مدت رقیق شده باشد ، دوباره آن را چند جوش می دهیم تا شربت آن قوام یابد . مربا بعد از آماده شدن باید در ظرف شیشه ای در بسته و در جای خنک نگهداری شود .
کلیه مرباها بهتر است در ظروف لعابی تهیه شوند ، مگر مربای ( به) که توصیه می شود در ظرف مسی سفید شده ، طبخ گردد.
وقتی جهت صرف مربا آن را در ظرف مناسب می ریزیم ، بهتر است مقدار فراوانی شربت داخل ظرف بریزیم تا مربا روی هم انباشته نشود و شکل خود را بهتر نشان بدهد . بعد از مصرف مربا ، شربت زیادی آن را دوباره در شیشه بر می گردانیم .