تبلیغات
دنیای این روزای من - با بوی بد دهان چه کنیم؟
شنبه 17 مهر 1389

با بوی بد دهان چه کنیم؟

   نوشته شده توسط: نادر    نوع مطلب :زندگی سالم ،

منظور از بوی بد دهان، بوی ناشی از خوردن سیر، پیاز، بوی تنفس افراد سیگاری و بوی بد دهان افراد وقتی ناشتا هستند، نیست بلکه حالتی است که فرد به طور دائم حتی با پرهیز از موارد فوق نیز دچار آن می‌شود

آیا تا به حال برایتان پیش آمده  موقع صحبت کردن با کسی مرتب از او فاصله بگیرید و یا به دنبال راهی برای خداحافظی باشید تا از بوی آزاردهنده دهان او نجات پیدا کنید؟   یا بالعکس همواره از این می‌ترسید که شاید دهانتان بوی بدی دارد و سعی می‌کنید از دیگران دوری کنید؟ بوی بد دهان (هالیتو زیس) یکی از مشکلات اجتماعی بسیار مهم با شیوع بیش از 50درصد در جامعه است و جالب است بدانید در همه اعصار (قرون) مردم با این مشکل مواجه بوده‌اند و فقط مربوط به دنیای امروز که توجه به روش‌های بهداشتی بیشتر شده، نیست.

سالیانه در جهان حدود چند میلیارد دلار صرف خرید مواد خوشبوکننده دهان از قبیل اسپری، دهانشویه، قرص و یا آدامس‌ می‌شود. منظور از بوی بد دهان، بوی ناشی از خوردن سیر، پیاز، بوی تنفس افراد سیگاری و بوی بد دهان افراد وقتی ناشتا هستند، نیست بلکه حالتی است که فرد به طور دائم حتی با پرهیز از موارد فوق نیز دچار آن می‌شود. علت اصلی بوی بد دهان، گازهای سولفوری فراری است که دارای دو منشأ داخل دهانی و خارج دهانی هستند.


علل داخل دهانیاین گروه در 85درصد موارد علت اصلی بوده و شامل موارد زیر هستند؛

1- وجود دندان‌های نامرتب و پوسیده، فواصل بین دندان‌ها یا حفرات ناشی از پوسیدگی از مکان‌های شایع برای تجمع مواد غذایی است. پس این مواد توسط باکتری‌های موجود در دهان تخمیر شده و به اسید (که پوسیدگی‌زاست) و گازهای سولفوری بدبو تبدیل می‌شوند. البته بافت دندانی پوسیده نیز بسیار بدبوست.

2- وجود بیماری‌های لثه مانند عفونت یا تحلیل‌های شدید و همچنین وجود جرم‌های فراوان در فواصل بین لثه و دندان.

3- خشکی و کاهش میزان بزاق دهان نیز از دلایل دیگر ایجاد بوی بد است؛ چراکه دهان خشک بیشتر مستعد ایجاد گازهای سولفوری بدبوست ولی در صورت مصرف فراوان آب یا استفاده از آدامس‌هایی که ترشح بزاق را تحریک می‌کنند، این گازها در آب دهان حل شده و بوی بد تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

4- در تحقیقات جدید مشخص شده زبان به علت داشتن پرزهای چشایی و سطح غیریکنواخت، مکان مهمی برای تجمع خرده‌های مواد غذایی، باکتری‌ها و بقایای مواد موجود در دهان است و نقش بسیار مهمی در تولید گازهای بدبو، برعهده دارد. اگر سطح زبانتان سفید رنگ است و یا وقتی زبان خود را در آینه مشاهده می‌کنید، به جای رنگ صورتی زبان، یک پوشش ضخیم را روی آن می‌بینید، باید شست‌وشوی مرتب زبان را جزء برنامه‌های بهداشتی خود قرار دهید.

 علل خارج دهانی


در 15درصد موارد، این گروه باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شوند و شامل بیماری‌های عمومی بدن در قسمت‌های خارج از دهان هستند؛

1- عفونت‌ها یا زخم‌های موجود در گوش، حلق و بینی   یا سینوزیت. در این افراد علاوه بر اینکه ممکن است بوی بد دهان داشته باشند، هوای بازدمی که از بینی آنها خارج می‌شود نیز بسیار بدبوست.

2- مشکلات گوارشی از قبیل زخم معده و روده.

3- بیماری‌های کبدی و کلیوی. در این افراد مکانیسم دفع مواد زاید بدن دچار اختلال است؛ در نتیجه مولکول‌های بدبو در بدن تولید شده که از طریق عرق بدن و هوای خارج شده از دهان و بینی، متصاعد می‌شوند.

4- بیماری دیابت. در بعضی موارد این افراد بوی خاصی می‌دهند که در اصطلاح پزشکی، بوی کتون (استون) نامیده می‌شود.

5- بعضی بیماری‌های ژنتیکی که آنزیم‌های موجود در بدن دچار اختلال هستند.

6- وجود تغییرات هورمونی در بدن، خصوصا در خانم‌ها و در روزهای خاصی از ماه.

7- مصرف بعضی از داروها مانند مترونیدازول.


تشخیص بوی بد دهان


نکته قابل توجه در تشخیص هالیتوزیس این است که شما باید جهت اطمینان از وجود بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه کنید.

چند روش ساده و آسان که قبل از مراجعه به دندانپزشک، خودتان می‌توانید انجام داده و از وضعیت بوی دهانتان مطلع شوید:

- زبان را بر روی پوست مچ دست بمالید و پس از یک دقیقه که خشک شد، آن را بو کنید.

- یک قاشق کوچک را به آرامی چند بار روی سطح زبان بکشید، موادی را که در قاشق جمع شده، بو کنید.

- مقداری از آب دهان خود را درون یک فنجان بریزید و پس‌از چند ثانیه آن را بو کنید.

در سه مورد فوق اگر بوی متعفن و آزاردهنده‌ای احساس کردید، متاسفانه تست بوی بد دهان شما مثبت است.

 روش‌های درمان بوی بد دهان


1- از روش‌های معمول رعایت بهداشت دهان، استفاده از مسواک و نخ دندان به صورت مرتب است.

2- مراجعه به دندانپزشک و ترمیم دندان‌های پوسیده.

3- جرم‌گیری در صورتی که از نظر دندانپزشک شما، لازم باشد.

4- استفاده از دهانشویه.

5- استفاده از آدامس‌های بدون قند (
sugar free). این آدامس‌ها کمک بسیار زیادی به کاهش پوسیدگی‌های دهان می‌کنند، زیرا منابع اصلی تغذیه باکتری‌های دهان را کاهش داده و وضعیت دهان را از حالت اسیدی که بسیار پوسیدگی‌زاست به‌حالت قلیایی تبدیل می‌کند.

6- استفاده از قرص‌ها یا اسپری‌های خوشبوکننده دهان.

7- استفاده از زبان پاک‌کن. چنانچه ذکر شد، زبان نقش بسزایی در تولید بوی بد دهان دارد و زبان پاک‌کن وسیله‌ای است که مطابق با شکل زبان و جهت پاکسازی آن طراحی شده است؛ اگر زبان پاک‌کن در دسترس شما نیست از مسواک خود، البته بدون خمیردندان استفاده کنید.

* یادداشت قسمت «ترفند» بخش راهنما / شماره 13 نشریه علمی «دانستنیها» گروه مجلات همشهری/ نیمه اول مهرماه